On April 1, Robert LLC purchased two units of inventory, A and B

.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>On April 1, Robert LLC purchased two units of inventory, A and B. The cost of unit A was $655, and the cost of unit B was $595. On April 30, Robert LLC had not sold the inventory. The market value of unit A was now $670 while the market value of unit B was $510. The adjustment associated with the lower-of-cost-or-market method on April 30 will be:Cost of Goods Sold70Inventory70.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>Inventory85Cost of Goods Sold85Inventory70Cost of Goods Sold70.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>Cost of Goods Sold85Inventory85Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following:.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>DateTransactionNumberof UnitsUnitCostApr. 1Beginning inventory460$2.18Apr. 20Purchase3302.66.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>Dunbar sold 630 units of inventory during the month. Ending inventory assuming LIFO would be (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to the nearest dollar amount):$1,003.$349.$426.$878.Inventory records for Dunbar Incorporated revealed the following:.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>DateTransactionNumberof UnitsUnitCostApr. 1Beginning inventory450$2.44Apr. 20Purchase3902.63.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>Dunbar sold 630 units of inventory during the month. Ending inventory assuming FIFO would be (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to the nearest dollar amount):$512.$1,184.$552.$1,098.Inventory records for Marvin Company revealed the following:.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>DateTransactionNumberof UnitsUnitCostMar. 1Beginning inventory1,050$7.14Mar. 10Purchase5507.64Mar. 16Purchase4098.24Mar. 23Purchase5208.94.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>Marvin sold 1,900 units of inventory during the month. Ending inventory assuming FIFO would be (Do not round your intermediate calculations. Round your answer to the nearest dollar amount):$1,198$7,497$3,278$5,547Consider the following inventory transactions for September..9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>Beginning inventory17 units @ $3.00Purchase on September 1224 units @ $3.30Purchased on September 239 units @ $4.00.9px;=”” currentcolor;=”” 0px=”” 12px=”” sans-serif;=”” sans”,=”” “open=”” 24px=”” 14px=””>For the month of September, the company sold 30 units. What is cost of goods sold under the weighted-average cost method? (Do not round your intermediate calculations. Round the weighted-average unit cost to four decimals if necessary. Round your answer to the nearest dollar amount.)$79$120$90$100

Order your essay today and save 30% with the discount code: KIWI20