During April, Leary Company sold 1000 units of Product Q. Product Q’s

Cost of Ending Inventory (90pts)During April, Leary Company sold 1000 units of Product Q. Product Q’s beginning inventory and purchases during the month are shown below. (Assume the periodic inventory system is used.)April 1Beginning inventory200 units @ $1April 5Purchases200 units @ $2April 10Purchases200 units @ $3April 15Purchases200 units @ $4April 20Purchase200 units @ $5April 25Purchase200 units @ $6Compute the cost of the ending inventory under each of three methods: (a) average-cost, (b) LIFO, and (c) FIFO. Explain how you calculated each answer and include your explanations in a spreadsheet.

Order your essay today and save 30% with the discount code: KIWI20